30 stycznia 2022

Auto używane w leasingu - na co zwrócić uwagę?

meauto

 

tel: 71 73 73 777

mail: biuro@meauto.pl

 

pon.-piątek 9:00 - 17:00

sobota 10:00 - 17:00

meauto

Porozmawiaj z doradcą

22.02.2022 | meauto.pl

Z różnych powodów nie zawsze checmy kupić całkiem nowy samochód, ale decydując się na auto używane pojawia się pytanie czy uda nam się pozyskać na nie środki z leasingu? Wybierając samochód używany do leasingu musimy zwrócić uwagę parę rzeczy, mniej lub bardziej oczywistych.

 

Wiek samochodu i okres leasingu

 

Zapewne pierwszy parametr, który przychodzi wszystkim do głowy to wiek samochodu. Jest on bezpośrednio powiązany z maksymalnym okresem leasingu o jaki możemy się ubiegać, ponieważ w każdej firmie leasingowej jest ograniczenie maksymalnej sumy tych dwóch okresów. Wartości tych trzech parametrów: maksymalny wiek samochodu, maksymalny okres finansowania i największa możliwa ich suma, będą się różniły dla poszczególnych instytucji.

 

Na przykład:
Maksymalny wiek auta - 8 lat, maksymalny okres - 5 lat, maksymalna suma - 12 lat
(dwa pierwsze parametry nie mogą mieć więc najwyższej możliwej wartości na jednej umowie).

 

Dokument sprzedaży

 

Bardzo ważna informacja pod kątem doboru odpowiedniego finansowania. Może też kluczowo wpłynąć na koszt całkowity transakcji. W przypadku nieodpowiedniego doboru leasingu możemy doprowadzić do naliczenia w racie VATu, od kwoty ten podatek już zawierającej. Najbardziej porządanym dokumentem będzie faktura VAT, możliwe do sfinansowania są też faktury VAT marże. Jeśli będziemy chcieli, również uda nam się sfinansować samochód od osoby prywatnej, która może podpisać jedynie umowę kupna sprzedaży, jednak pod warunkiem, że auto zostanie przefakturowane np. przez komis. Tego typu transakcje oczywiście mogą okazać się często nieopłacalne.

 

Pochodzenie

 

Na Polskim rynku sporo jest firm, które specjalizują się w imporcie samochodów ze Stanów Zjednoczonych, oraz innych miejsc na świecie. Pochodzenie samochodu jest zawsze weryfikowane w transakcjach leasingowych i jak się łatwo domyślić każde inne niż Polskie raczej negatywnie wpłynie na ogólną decyzję. Nie oznacza to, że takich samochodów się nie finansuje, tylko wtedy na pewno kluczowym czynnikiem będzie...

 

Historia szkód
 

Jeśli samochód jest po szkodzie całkowitej, lub innej uznanej za zbyt poważną w analizie, firma leasingowa nie zdecyduje się go kupić. Znając numer VIN auta, możemy sobie, oraz pracownikom działu analiz ryzyka, zaoszczędzić zachodu weryfikując to online.
Zdarza się, że próbując sfinansować swoje wymarzone auto, dowiadujemy się o jego złej historii dopiero dzięki analizie banku.
Możemy to potraktować jako prezent, oraz przewagę finansowania auta nad zakupem gotówkowym ;)

 

 

 

 

oferta | blog