meauto
meauto
22.02.2022 | meauto.pl
Każdy kto korzysta z leasingu operacyjnego na pewno kiedyś zadał sobie to pytanie. Czy warto korzystać z dodatkowych produktów, które proponuje leasingodawca, czy jest to tylko niepotrzebny, dodatkowy koszt?
Zdarzają się opcje w ofercie banku, w których ciężko dostrzec realną wartość, jednak ubezpieczenie GAP, zdecydowanie do nich nie należy.
Co to jest?
Jest to ubezpieczenie od straty finansowej w razie utraty pojazdu (z języka angielskiego Guaranteed Asset Protection). W wypadku szkody całkowitej, lub kradzieży auta w trakcie okresu finansowania może wystąpić sytuacja, w której wypłata z ubezpieczenia komunikacyjnego nie pokryje całości zobowiązania leasingobiorcy. Przed taką sytuacją chroni nas właśnie GAP.
Jakie są rodzaje i czym się różnią?
Najpopularniejszy wariant, czyli GAP fakturowy w takiej sytuacji wypłaciłby różnicę pomiędzy wartością z faktury zakupowej, a wypłatą z ubezpieczenia. Zakładając oczywiście, tak jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, że wartość ta nie przekroczyłaby sumy ubezpieczenia z umowy. Zawierając jakąkolwiek umowę ubezpieczenia warto pamiętać, aby zawsze brać pod uwagę ten parametr.
Pozostałe rodzaje to GAP finansowy, można powiedzieć, że dosłowny, ponieważ chroniący przed stratą finansową. Czyli w naszej hipotetycznej sytuacji wypłaciłby on różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia komunikacyjnego, a pozostałym zobowiązaniem wobec leasingodawcy. W przypadku umów zawieranych z bardzo niskimi opłatami wstępnymi, te kwoty mogą okazać się spore. Na ten moment ten wariant dość rzadko pojawia się w ofertach leasingodawców.
Ostatnią opcją jest GAP indeksowy, powiększający kwotę wypłaty o z góry na umowie założony indeks liczbowy.
Z jakimi wiąże się to kosztami?
Koszty ubezpieczenia zależą od wariantu, sumy ubezpieczenia, oraz parametrów leasingu, dlatego warto każdorazowo przeanalizować, czy przy wybranych parametrach kalkulacji proponowana przez bank kwota jest opłacalna. Leasingodawcy bardzo często obniżają całkowity koszt finansowania, w przypadku skorzystania z dodatkowego produktu. Warto o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę, nawet gdy kwota samego ubezpieczenia wydaje się być na pierwszy rzut oka wysoka.
Podsumowanie
Do wartości jakie daje nam GAP, poza tymi finansowymi, które możemy łatwo policzyć, trzeba też dodać komfort jaki daje nam taka poduszka finansowa w razie wypadku i płynność w wymianie samochodu. Może to być kluczowe dla działania całej firmy, na przykład w przypadku mniejszej firmy transportowej.
Dlatego jeśli mamy dobrą ofertę, to najczęściej warto wykupić ubezpieczenie GAP, ale niestety jak zawsze w finansach -
nie ma prostych rozwiązań, jest za to wiele zmiennych ;)